Tko smije voziti automobile stranih registracija u Hrvatskoj?

Upotreba vozila stranih registracijskih oznaka, može se tumačiti ovisno o tome:

  • radi li se o vozilima registarskih oznaka zemalja članica EU
  • radi li se o vozilima stranih registarskih oznaka iz trećih zemalja

Ako osoba ima prijavljeno prebivalište u RH, može koristiti vozilo registrirano u drugoj državi članici EU, bez obaveze prijavljivanja vozila nadležnom carinskom uredu, pod uvjetom da stvarno boravi u drugoj državi članici EU više od 185 dana godišnje.

Ako osoba ima prijavljeno prebivalište u zemlji članici EU-a, može koristiti vozilo registrirano u svojoj zemlji, bez obaveze prijavljivanja vozila nadležnom carinskom uredu, pod uvjetom da boravi u toj zemlji više od 185 dana godišnje, a za RH je vezana samo poslovno (takozvani dnevni migrant).

Hrvatski ili strani državljanin, koji ima uobičajeno mjesto boravka u RH (boravak u RH više od 185 dana godišnje), ne smije koristiti vozilo stranih registarskih oznaka u RH, neovisno što posjeduje vozačku dozvolu zemlje registracije.